Print Friendly, PDF & Email

Denizli İl Rehberi

“Aç kal, açık kal, insan gibi kal.”

DENİZLİ

Denizli plaka kodu “20”

Telefon Kodu

Denizli telefon kodu “0258”

Yüz Ölçüm

Denizli ili alanı “12.134 km²”

DENİZLİ Tarihçesi

Denizli ili, ilk defa bugünkü şehrin 6 km. kuzeyinde, Eskihisar Köyü civarında kurulmuştur. Şehir M.Ö (261-246) yılları arasında, II. Antiokos tarafından karısı adına kurulmuş ve Laodikeia adı verilmiştir. Müslüman akınlarına kadar bu isimle anılmıştır. Günümüzde kullanılan Denizli adı, Tonguzlu kelimelerinin zamanla ağızdan ağıza, Denizli kelimesi haline gelmiştir.

Daha sonra Pers, Büyük İskender, Roma ve Bizans, Selçuklular, Beylikler ve Osmanlı yönetimi yörede hakim olmuştur. Türkler Denizli havalisini zaptettikten sonra, şehrin suyunun bol bulunduğu bugünkü Kaleiçi mevkiine nakletmişlerdir.

Yöresel Yemekleri

  • Hazırlanıyor.

Gezilecek Yerler

DENİZLİ iLçeleri

  • Hazırlanıyor.

REKLAM ALANI

SEYAHATNÂME

Gezi tecrübesini gönderen ziyaretçilerimizin paylaşımlarını takip edebilir, seyahat planlarınızda istifade edebilirsiniz.

Akdağ Tabiat Parkı

Print Friendly, PDF & Email

Akdağ Tabiat Parkı Afyonkarahisar; rekreasyon potansiyeli, yaban hayatı zenginliği, kanyonu ve güzel manzara açılımları nedeni ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 29.06.200 tarih ve MPG.MP.1.23.03/270 sayılı oluru ile ilan edilmiştir. Tabiat Parkının 85355 (%58) da alanı Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesinde, 62455 (%42) da alanı ise Denizli ili Çivril İlçesi sınırları içerisinde kalmaktadır.

Denizli Teleferiği Bağbaşı Yaylası

Print Friendly, PDF & Email

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Teleferiğin 6 dakikada 1400 metre rakıma çıktığı, 24 kabini ile saatte 1.000 kişi çıkabiliyor. Günde 7-8 bin kişiyi ağırlama kapasitesine sahip. Teleferikte 1500 metre hat uzunluğu olduğu belirtiliyor. Teleferiğin çıktığı noktada kafeteryalar, restoranlar ve 30 tane ahşap ev var.

Düzeltme gönder

 

13 + 6 =

Denizli il rehberi. Denizli plaka numarası. Denizli telefon kodu. Denizli yüzölçümü. Denizli ulaşım bilgileri. Denizli tarihi. Denizli yöresel yemekleri. Denizli gezilecek yerleri. Denizli ilçeleri. Denizli gezi tecrübeleri.