Print Friendly, PDF & Email

Düzce İl Rehberi

“Cahile söz yetmez , çalıda gül bitmez  “

DÜZCE

Düzce plaka kodu “81”

Telefon Kodu

Düzce telefon kodu “0380”

Yüz Ölçüm

Düzce ili alanı “2.492 km²”

DÜZCE Tarihçesi

Düzce`nin bilinen tarihi M.Ö. 1390 yıllarına kadar gitmektedir. Bu zaman içinde yöre, birçok kavmin ve Devletin istilasına maruz kalmıştır. Bu nedenle, çevre tarih öncesi ve sonrası Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı uygarlıklarının izlerini taşımaktadır. Yörenin Osmanlı hakimiyetine geçişi Orhan Gazi`nin Komutanlarından Konuralp Bey tarafından 1323 yılında gerçekleşmiştir.

17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 depremlerini yaşayan Düzce 1`i yeni 6`sı eski ilçe dahil edilerek 09 Aralık 1999 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla İl Statüsüne kavuşturulmuştur.

Yöresel Yemekleri

  • Hazırlanıyor.

Gezilecek Yerler

DÜZCE ilçeleri

  • Hazırlanıyor.

REKLAM ALANI

SEYAHATNÂME

Gezi tecrübesini gönderen ziyaretçilerimizin paylaşımlarını takip edebilir, seyahat planlarınızda istifade edebilirsiniz.

Pürenli Yaylası Düzce

Print Friendly, PDF & Email

Düzce İli Gölyaka İlçesine bağlı olan Pürenli Yaylası, Gölyaka’ya 24 km Düzce’ye 28 km mesafede olup rakımı 1.400 m’dir. Düzce, Efteni Gölü veya Güzeldere Şelalesi yolundan ulaşılabilen Pürenli Yaylası, doğanın coşkusunun renk cümbüşüyle kaynaştığı, su seslerinin kuş sesleriyle karıştığı bir yaylalar bütünüdür.

Düzeltme gönder

 

12 + 12 =

Düzce il rehberi. Düzce plaka numarası. Düzce telefon kodu. Düzce yüzölçümü. Düzce ulaşım bilgileri. Düzce tarihi. Düzce yöresel yemekleri. Düzce gezilecek yerleri. Düzce ilçeleri. Düzce gezi tecrübeleri.