Print Friendly, PDF & Email

Gürün Gökpınar Gölü

 

Sivas’ın Gürün ilçesinin ve Türkiye’mizin doğal ve tabiat güzellikleri arasında yer alan Gökpınar Gölü, Anadolu’nun saklı kalmış cennet köşelerinden biridir adeta.

‘Ölmeden önce Türkiye’de görmeniz gereken yerler’ listesinde mutlaka bulunması gereken bir doğa harikası. Gölün adını aldığı turkuaz mavisi ve şeffaf güzelliği birde çevresindeki yeşilin tonlarıyla birleşince muhteşem bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Gökpınar Gölü serin suları ve yemyeşil çevresi ile bölge halkı için vazgeçilmez bir mesire yeri. Yaz aylarında binlerce kişinin ziyaret ettiği göl, Sivas’ın Gürün ilçesinin merkezine sadece 10 kilometere uzaklıkta. 1500 rakımda bulunan Gökpınar Gölü’nün en derin noktası 15 metre. Havanın açık olduğu zamanlarda bile gölün bu 15 metrelik derinliğinde yüzen balıkları rahatlıkla görebiliyorsunuz. Akvaryumu andıran temizliğin ve berraklığın en büyük sebebi gölün oluşmasını sağlayan ve sürekli kaynayan suları. Yaz aylarında ve kış aylarında suyun sıcaklığı hep 11 derecede kalıyor. Bu sebeple kış aylarındaki düşük sıcaklıklarda, bembeyaz bir örtünün içinde, üstünde buharlar tüten bir havuza dönüşüyor. Bu manzara her ne kadar muhteşem olsa da gören sayısı oldukça az. Çünkü 1500 rakımda bulunan gölün yolu 2000 rakımlara kadar çıkıyor ve kış aylarında ulaşılması oldukça güç oluyor. Gölde balık tutmak ve yüzmek yasak olsa da dalış yapmak serbest. Yüksek rakımdan dolayı gölde 1 metrelik dalış denizde 3 metreye eşit durumda. Bu sebeple genellikle 2 yıldızlı dalgıçların dalışına izin veriliyor. Sivas, Malatya ve Kayseri’den AFAD ekipleri yüksek irtifa dalışları için burayı tercih ediyor. Gökpınar Gölü’nden çıkan sular Gürün’de ilçe suyu olarak kullanılırken aynı zamanda tarım içinde sulama suyu olarak kullanılıyor.  Gürün çevresindeki balık üretim tesisleri de buradan çıkan sularla işletiliyor.

Gezi Notları

 

Sivas’a 110 km mesafede bulunan Gökpınar gölü Gürün merkeze 10 km mesafededir. Oldukça bakımlı olan göl çevresinin işletmesi özel sektör tarafından yapılmakta. Düşük bir otopark ücreti ile aileniz ile mesire alanlarınızda bu güzel manzaraya karşı çok hoş vakit geçirebilirsiniz. Muhteşem renkleri yukarıdan görebileceğiniz 350 kişilik kapasiteye sahip bir restoran, şu anda 4 odası bulunan bir otel, piknik yapmak isteyenler için 60 çardak bulunuyor. Her yıl tatil için gittiğim memleketim Sivas’ta bu güzel gölün tadına doyamıyorum. Doğanın bu muhteşem güzelliğinin karşısında memleketim ve vatanım için duacı oluyorum. Gölün etrafında belediye tarafından yapılan güzel bir mesire alanı, alışveriş yapabileceğimiz market, mescit, umumi tuvaletler ve çeşmeler bulunmaktadır. Kiralık deniz bisikleti ile gölün üzerinde de hoş bir vakit geçirebilirsiniz. Engelli vatandaşlarımız için alan kısmen uygun. Henüz yapım aşamasında olan bungalov evlerde var. Önümüzde ki yıllarda doğal alanlarda konaklama fırsatıda olacağı için sabırsızlıkla bekliyorum. Herkesin bu güzelliği görmesini tavsiye ederim.