Print Friendly, PDF & Email

Karaman İl Rehberi

“Aksi Giderse Bir Yiğidin İşi, Gaymak Yerkee Gırılır Dişi”

Karaman

Karaman plaka kodu “70”

Telefon Kodu

Karaman telefon kodu “0338”

Yüz Ölçüm

Karaman ili alanı “8.678 km²”

Karaman Tarihçesi

Karaman kentinin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber yapılan arkeolojik kazılar neticesinde, önemli bir yerleşim bölgesi, ticaret ve kültür merkezi olduğuna dair belgeler bulunmuştur. Karaman ve çevresinin M.Ö.8000 yıllarında yerleşik iskana sahip olduğu ortaya konulmuştur. İl; Hititler zamanında bir askeri ve ticaret merkezi olmuş daha sonra Firigya ve Lidya’lıların egemenliğine geçmiş, M.Ö.322 de Yunan Kralı Perdikkos ve Filippos’un işgaline ve talanına uğramıştır. Karamanoğulları Anadolu Selçuklu Devletinin zayıflamasından ve yıkılmasından sonra bağımsızlıklarını ilan edip Karamanoğlu Devletini kurmuşlardır. Karamanoğulları devletinin başkenti olan Larende, Cumhuriyetin ilanından sonra Konya iline bağlı olarak Karaman adını almıştır.

Yöresel Yemekleri

  • Hazırlanıyor.

Gezilecek Yerler

  • Hazırlanıyor.

Karaman ilçeleri

  • Hazırlanıyor.

REKLAM ALANI

SEYAHATNÂME

Gezi tecrübesini gönderen ziyaretçilerimizin paylaşımlarını takip edebilir, seyahat planlarınızda istifade edebilirsiniz.

Düzeltme gönder

8 + 12 =

Karaman il rehberi. Karaman plaka numarası. Karaman telefon kodu. Karaman yüzölçümü. Karaman ulaşım bilgileri. Karaman tarihi. Karaman yöresel yemekleri. Karaman gezilecek yerleri. Karaman ilçeleri. Karaman gezi tecrübeleri.