Print Friendly, PDF & Email

Kıble Dağı

Rize’nin Güneysu ilçesindeki 1130 rakımlı “Dua Tepesi” olarak isimlendirilmeye başlanan Kıble Dağı’nın zirvesine inşa edilen ve manzarasıyla ziyaretçilerini hayran bırakan Kıbledağı Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camii’nin yapımı 2 yılda tamamlandı. Osmanlı döneminin önemli eserlerinden Üsküdar’daki Şemsi Ahmet Paşa Camisi’nin mimarisi ile yapılan caminin açılışı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Güneysu ziyareti sırasında gerçekleştirildi.

Güneysu ilçesinde, kıble yönünde olması ve ilçenin birçok yerinden görülebilmesi nedeniyle Kıbledağı ismiyle anılan 1130 rakımlı dağın zirvesine inşa edilen caminin yapımı yaklaşık 2 yıllık çalışmanın ardından sona erdi.

Söz konusu proje çerçevesinde camiye giden yolun yapımı tamamlandıktan sonra etrafında yürüyüş parkuru, dinlenme alanı, konukların çay içebileceği park alanı ve mesire yerleri inşa edilerek, güzel vakit geçirmek isteyen vatandaşların hizmetine sunuldu.

tarihi bir geçmişi de olan Cami, ilk olarak 1800’lü yıllarda Meşula Mehmet Efendi ve Kuş Ahmed Efendi tarafından inşa ettirildi. 1960 yılında bu ahşap camide yangın çıkması nedeniyle Yusuf Yılmaz Hocaefendi tarafından yapı yeniden taştan yapıldı. Yapı uzun yıllar bir dua ve ibadet merkezi olarak kullanıldı. Bölgeye gelen insanların yaya olarak ulaştıkları camide konaklama imkânı da bulunmaktaydı.

 

Gezi Notları

Kıbledağı Rize Güneysu ilçesinden gidilen bir yerdir. Kıble dağında cami ve mesire alanları bulunmaktadır. Eskiden arabayla gidilemiyordu. Şimdilerde arabayla yanına kadar çok rahat  çıkılıyor. Açık ve sisin olmadığı bir havaya denk geldiğiniz zaman eşsiz ve doyumsuz bir manzarası vardır. Çoluk çoçuk ailece piknik yapılacak yerler ve çoçuk parkları bulunmakta. Gerçekten insana huzur veren bir ortamı var. Dua tepesi olarakta bilinmekte. Bunun içinmidir bilemem ama gerçekten insanı bir manevi huzur kaplıyor kıbledağı camisinde. Onun için buralara yolu düşen arkadaşlara tavsiyem. Kesinlikle kıbledağını ziyaret etmeleridir.