Print Friendly, PDF & Email

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi

 

1990 yılında Darıca –Bayramoğlu bölgesinde ilk Türk Özel Hayvanat Bahçesinin kurulmasına başlanılmıştır. Başlangıçta Kuş Cenneti ismi altında bütün dünyada mevcut en önemli kuş türlerinin edinilmesine başlanılmıştır. 1993 yılında park halkın hizmetine açılmıştır. Parkın kurulması ve geliştirilmesi büyük sabır, zaman ve finansman gerektirmiştir. 1995 yılından itibaren parka, kuşlara ilave olarak diğer hayvan ve bitki türleri getirilmiş, yeni alanlar ilave edilerek bugünkü haline ulaşılmıştır.

2010 yılından itibaren park, yeni bir vizyonla hareket ederek, çocukların hem eğlenip hem de doğa ve çevre koruma konusunda bilinçlendirildiği bir yapıya dönüştürülmüştür. Bütün bu hizmetler, ülkemize böyle bir tesisi kazandırmak ve halkımızın hizmetine hiçbir ticari kaygı güdülmeden sunmak üzere meydana getirilmiştir.

Faruk Yalçın Kimdir?

Faruk Yalçın, 23 Nisan 1923 yılında Ergani’de doğdu. Cumhuriyet’in ilk ilan edildiği yıl hayata gözlerini açan Faruk Yalçın, babasının asker olması nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanını gezdi. Vazgeçemediği hayvan ve doğa sevgisine ise henüz çocuk yaşlarda tutuldu. Devlet Demiryolları bursunu kazanması hayatının dönüm noktasıydı. Kazandığı burs sayesinde İsviçre’ye giderek orada mühendislik eğitimi aldı. 1950’li yılların başlarında tekrardan Türkiye’ye döndü. Faruk Yalçın yalnız Türkiye’nin en önemli iş adamlarından biri değildi; aynı zamanda bir doğa sevdalısı, hayvansever ve eğitim gönüllüsüydü. Bu sevdası ve bu alandaki hizmetleriyle de ün yaptı. 1993’te doğa ve hayvan tutkusunu toplumla paylaşmak amacıyla Darıca’da Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçesi olan Boğaziçi Hayvanat Bahçesini kurdu. 1994’te emekli olduktan sonra zamanının büyük bir bölümünü burada geçirdi ve burayı geliştirmek için tıpkı meslek hayatında olduğu gibi, canla başla çalıştı.

Darıca’da dünyanın her yerinden getirttiği 3bin hayvanı barındıran, bugünkü adıyla Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, ömrünün sonuna kadar en büyük mutluluk kaynağı oldu. Onu hayvanat bahçesi kurmaya yönelten ise, en başta kuşlara duyduğu meraktı. Önceleri bir kuş parkı oluşturmak isterken, birkaç değişik hayvan daha getirdi ve hayvanlar çevreden ilgi görünce parkı geliştirmeye kara verdi. İlk başlarda kupkuru bir tarla olan araziyi parsel parsel büyüttü. Türkiye’nin ilk ve en büyük özel hayvanat bahçesini kurdu. Faruk Yalçın, bu hizmete o derece gönül verdi ki, bu alanda da araştırma yaparak bitki ve hayvan bakımı üzerine tam 21 kitap yazdı. Ülkesine ve iş dünyasına istisnai katkılarda bulunmakla kalmayıp aynı zamanda nesli tükenmekte olanlar dahil sayısız bitki ve hayvan türüne bir yuva verdi. Maddi olanaklarının yanı sıra gönlünü, bilgisini, zamanını ve emeğini de paylaşmaktan her zaman mutluluk duydu.

Faruk Yalçın, 01 Aralık 2008 yılında hayata gözlerini yumdu. (Allah Rahmet Eylesin)

 

Gezi Notları

Kocaeli ili Darıca ilçesi Piri Reis Mahallesi, Tuzla Cd. üzerinde No:297’de bulunur. 1993 yılında açılan bu hayvanat bahçesi adım adım büyümüş ve genişlemiştir. ilk başlarda yukarıdaki yazıdada anlatıldığı gibi farklı türde bulunan kuş türlerinin bakıldığı mini bir kuş cennetiydi. Zamanya yüzlerce ve hatta binlerce hayvanın barındığı, bakımlı temiz ve görülmesi gereken büyük bir hayvanat bahçesine dönüştü. Eskiden İstanbul içinde Gülhane parkında bulunan bir hayvanat bahçesi vardı. Zamanla bakımsız bir hal aldı ve kapatıldı. İstanbul içinde Akvaryum ve Botanik bahçeler bulunmasına rağmen her zaman hayvanat bahçesi eksikliği hissedilmiştir. Darıca Hayvanat Bahçesi bu eksikliği tam olarak gidermektedir. Büyük bir alanda gün boyu gezebilir, çocuklarınıza hayvanlar hakkında bilgiler verebilir, köy hayatı hakkında eskisi gibi bilgi sahibi olmayan çocuklarınızın farklı bir tecrübe sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Hayvanat bahçesinin aşağı kısmında çocuklarınızın eğlenebileceği oyun alanları bulunmaktadır. Oyun alanlarında iyi vakit geçirebilirsiniz. Restoran ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Fiyatlar konusunda resmi sitesinde güncel açıklamaları bulabilirsiniz. Birçok defa gitmeme rağmen tekrar gitmeyi hep düşünürüm. Giriş için ödediğimiz bu ücretlerin sezon içi bile o kadar canlı için yeterli olup olmadığından da emin değilim. Verilen bunca emeğe ve yıllara nazaran ayakta kalması gereken bir hayvanat bahçesi olduğunu düşünüyorum. Çocuklarınızla hiç olmazsa senede 1 defa gitmenizi tavsiye ederim. Hem hayvanat bahçesine faydanız olur hemde eğlence merkezlerinde vakit geçirmekten daha eğlenceli bir ziyaret olur.

Piri Reis Mahallesi, Tuzla Cd. No:297, 41700 Darıca/Kocaeli
farukyalcinzoo.com
(0262) 653 66 66

Ziyaret Saatleri

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar
09:30–17:00