Print Friendly, PDF & Email

Denizli Teleferiği Bağbaşı Yaylası

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Teleferiğin 6 dakikada 1400 metre rakıma çıktığı, 24 kabini ile saatte 1.000 kişi çıkabiliyor. Günde 7-8 bin kişiyi ağırlama kapasitesine sahip. Teleferikte 1500 metre hat uzunluğu olduğu belirtiliyor. Teleferiğin çıktığı noktada kafeteryalar, restoranlar ve 30 tane ahşap ev var.

Tesislerin işletmesi belediye şirketi Beltaş A.ş. tarafından yapılıyor. Cüzi bir ücret tarifesi var. Teleferikle çıkıldığında hem Denizli manzarası seyredilebilir, sonrasında da Bağbaşı yaylasına gidilebilir.

Denizli’yi yayla turizminde marka yapacak proje kapsamında Bağbaşı Kent Ormanı’ndaki teleferik ile 1400 metre rakıma çıkıp daha sonra Bağbaşı Yaylası’na ulaşacak misafirlere hizmet verecek 30 adet bungalov ev, kıl çadırı, restoran, piknik alanı, 10 adet yöresel ürün satış merkezi, büfeler, mescid ve çadır kamp alanı bulunmaktadır. Yolcuların giriş ve çıkışlarına ait alt ve üst istasyon olmak üzere iki istasyonun bulunduğu teleferiğin alt istasyonunda 1500 metrekarelik kapalı alan, 200 metrekarelik açık teras alanı bulunmaktadır. İdari bina içerisinde büfe ve yönetim kısmı bulunurken üst istasyonda kafeterya yer almaktadır.

Ulaşımda kolaylık

Bağbaşı Yayalası’nda Teleferiğe binmek isteyen vatandaşların ulaşımı için Denizli Büyükşehir Belediye otobüslerinden 22/T’nin hafta sonları her 15 dakika, hafta içi ise 30 dakika arayla (Garaj-Öğretmenevi-Gazi Mustafa Kemal Bulvarı- Çınar- İstiklal – Pamukkale Belediyesi – Acıpayam Bulvarı – Yurtlar Kavşağı- Pamukkale Üniversitesi Hastanesi – Yeni Yol – Teleferik biniş istasyonu) güzergahında çalışacağı açıklandı. Ayrıca Gökpınar minibüsü yeni yol güzergahında çalışmakta olan minibüslerin de teleferik biniş istasyonuna ulaşım sağlayacağı belirtiliyor.