Print Friendly, PDF & Email

Göbel Kaplıcaları Tavşanlı

 

Göbel Kaplıcaları, Kütahya ili Tavşanlı ilçesine 10 km mesafede belediye mücavir alanı içerisinde yer almaktadır. Ulaşımı Karayolu bağlantısı ile sağlanabilmektedir. Yolları düzgündür. Tavşanlı göbel kaplıcaları yolu üzerinde bulunan Tepecik beldesinde manda sütünden yapılan dondurma yemeniz tavsiye edilir. Deniz seviyesinden 850 m. yüksekliktedir. Göbel Sıcak Sularının romatizmal ve siyatikli hastalar, çeşitli cilt hastalıları, bakteriyel şişlikler, mide ve bağırsak ülselleri, adale ve kemik ağrılarına, yaraların kısa sürede kapanmasına olumlu etkileri görülmektedir. Termal Su Özellikleri; Hipotonik, oligometalik, Klorür, bikarbonat, magnezyum iyodür, hidofosfat, kalsiyum bromür, sülfat özelliğe sahiptir. Sıcaklık 33 ºC dir.

1950 yılından günümüze kadar geçen süreçte kaplıca hizmetine açık olan Göbel Kaplıcaları kubbeli eski hamamları ile uzun yıllar misafirlerine hizmet vermiştir. 1966 yılından itibarende belediye mücavir alan sınırlarına geçmiştir.
Göbel Kaplıcamız Ege Bölgesinde bunaltıcı sıcaklığı olmayan iklimi ile yeraltı sıcak mineralli sularının şifa etkinliği yüksek bir kaplıcadır. Hava sıcaklığı Mayıs ve Eylül dönemlerinde 25 – 30 derece değişimindedir.

İşletmesi belediye tarafından yapılmakta olup 3 farklı konaklama alanı bulunmaktadır. 2 adet yarı olimpik yüzme havuzu, 2 adet Türk hamamı, 2 adet çocuk havuzu, Kondisyon Merkezi, Dinlenme Salonu, aile havuzu bulunmaktadır. Geniş bir gezme alanı, çocuk parkları ve mesire yerleri bulunmaktadır. konaklanama alandarı oda, daire şeklinde, dubleks biçiminde olup fiyatlar tercihe göre farklılık göstermektedir. Belediye işlettiği için fiyatların uygun olduğunu söyleyebiliriz. Alışveriş yapılacak market ve restoran bulunmaktadır. Engelli vatandaşlara uygun olduğunu söyleyebilirim. Konaklama alanları dayalı döşelidir. Aileye uygundur.