Print Friendly, PDF & Email

Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi Darende ilçesine bağlı Günpınar köyündedir. Tohma Çayı’nın kolu Şuhul Deresi üzerindeki şelaledir. İlçeye 8 kilometre uzaklıktadır. Şelalenin adı eskiden yakınında bulunan köye atfen Aşudu Şelalesi olarak kullanılıyordu. Köy adı Gürpınar şeklinde değiştirilince Gürpınar Şelalesi, daha sonra Günpınar’a dönüştürüldüğünde ise Günpınar Şelalesi haline gelmiştir. Suyu kaynağından üç kademe halinde, yaklaşık 25 metre yükseklikten Çağlayan şekilde dökülmektedir. Şelalenin sol tarafında ana dereden bağımsız gelen kaynak suyu, kış mevsiminde donarak şelaleyi adeta Pamukkale’ye benzetir.

Şelale fay hattına bağlı eğim kırıklığı üzerinde gelişmiştir. Şelaleyi oluşturan Şuhul Deresi kaynağını Hezanlı Dağı’ndan alır. Şelalenin 2 km batısındaki karstik kaynaklar dereyi oluşturur. Dere 2 km uzunluğunda, 60 m kenar yüksekliği olan kanyondan geçer, kanyonun sonunda şelale oluşur. Üç basamaklı olan şelale 25 m yüksekten düşmektedir. Birinci düşüş 13 m yüksekten gerçekleşir. İkinci düşme güneye dönük 70°’lik açıyla 4 m’den gerçekleşir. Güneye doğru hafif dönüşlü 90° açıyla ve 8 m yüksekten üçüncü düşme oluşur. Üç basamaklı olmasıyla Gürlevik Şelalesi’ne benzerlik gösterir. Debisi 1 m³/sn’dir. Şelale sularının düştüğü yerde 1,5 m derinlik ve 2,5 m çapa sahip dev kazanı oluşmuştur. Eskiden debisi daha yüksek olan akarsudan Darende’ye içme suyu verildiğinden akımda azalma olmuştur. Şelaleden 10 km sonra Şuhul Deresi Tohma Çayı’na karışır.

Şuhul Çayı karstik kaynaklarla beslendiğinden suları berraktır. Aynı nedenle debi fazla değişiklik göstermez, ilkbahar aylarında kar erimelerine bağlı olarak belli bir artış olur.

Şelalenin çevresinde yeme-içme tesisleri de bulunmaktadır. Ayrıca suyun kaynağına doğru 1,5 kilometre kadar yürüyüş imkânı vardır.

Malatya’ya 118 km uzaklığında, Darende’nin 8 km batısında bulunur. E24 Kayseri-Malatya yolundan 5 km’lik asfalt yolla ulaşılır. Günpınar Şelalesi ile Tohma Çayı Kanyonu Darende ilçesinin önemli turizm alanını oluşturur.