Print Friendly, PDF & Email

Palovit Şelalesi

Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki Palovit Şelalesi, Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden biridir. Gür bir orman içindeki bu ünlü şelale, yaklaşık 15 metre yükseklikten köpük köpük çağıldıyor dere yatağına doğru. Palovit, kayalık mevkideki yüksek bir noktadan seyredilebiliyor ancak. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden çıkan yol önce tarihi Çinçiva (Şenyuva) taş kemer köprüsüne, ardından da Zilkale’ye ulaşıyor.

Vadiyi yüzyıllardır kontrol eden ve geçtiğimiz yıllarda restore edilen tarihi kaleden sonra, parke taş döşeli güzergâh bir köprüden karşı yakaya geçerek çeşme başına kadar uzanıyor. Çamlıhemşin Çat yolunun 19. kilometresindeki çeşmeden sola ayrılan dört kilometrelik yol, sizi Palovit Şelalesi’ne kadar götürüyor. Son derece bakir bir alanda bulunan bu doğa harikası, güçlü yatağına karşın büyük bir gölet oluşturamıyor. Palovit Deresi’nin önlenemez suları, şelale yaptıktan sonra cadı kazanları yaratarak akıyor. Meşederesi’yle birleşerek daha da güçlenen kar suları, Şenköy (Amukta) Köprüsü yakınlarında Fırtına Deresi’ne katılıyor. Palovit Şelalesi yolunda bir kamp ve mesire alanı da bulunmaktadır.

Gezi Notları

Palovit şelalesi gerçekten görülmeye değer bir doğa harikası. Şelaleye Çamlıhemşin Zil kale üzerinden gidiliyor. Yollar arabanızla çok rahat gidilebilecek durumda. Şelalenin üst tarafında araç park yeri var. Şelale çevresinde alışveriş yapılabilecek veya yeme içme ihtiyacını karşılayacak yerler bulunmuyor malesef. Şelalenin yanına kadar inilebiliyor.  Şelalenin yanında biraz ıslanabilirsiniz. Gerçekten harika resimler çekebileceğiniz güzel bir manzarası var.

Etrafı ormanlarla kaplı patika yol ve sonradan yapılmış ve köprüden geçerek şelalenin döküldüğü yere kadar inilebiliniyor. Rize’ye yolu düşen arkadaşların görmesi gereken harika yerlerden birisi Palovit şelalesi.