Print Friendly, PDF & Email

Sultan Murat Yaylası

 

IV. Murat’ın, o zamanlar İran’a bağlı olan Erivan’a yaptığı sefer sırasında ordusu ile burada konaklamış ve bir cuma namazını burada kılmıştır. Sultan Murat Yaylası da ismini bu olaydan dolayı IV. Murat’tan almakta. Sultanın namaz kıldığı yer halen korunmakta. Sultan Murat yaylasının acı bir hatırası da 1916 yılından kalma. I. Dünya Savaşı sırasında bölgeyi işgale kalkışan Ruslarla yapılan çarpışmalarda 1 subay ve 70 er-erbaş olmak üzere 71 askerimiz burada şehit düşmüş ve Şehitler Tepesi denilen yere defnedilmiş. Her yıl 23 Haziran’da Sultanmurat Şehitlerini anma günü düzenlenmekte ve şehitlerimiz yadedilmekte. Yaylaya gelmişken şehitliği ziyaret etmeyi unutmayın. Şehitler tepesi yayla merkezine 1,5 km mesafede.

Deniz seviyesinden ortalama 2200 metre yükseklikte olan Sultanmurat, yayla şenlikleri ile de ünlü. Her yıl 20 Ağustos tarihinde Sultan Murat Yayla Şenlikleri düzenlenmekte ve oldukça yoğun katılım olmakta.

Gezi Notları

 

Sultan Murat yaylası Trabzon Çaykaraya ilçe sınırları içinde bir yaylamızdır. Yaylanın yolları çok düzgündür. Arabanızla istediğiniz gibi dolaşılabilir, yaylanın merkezinde bulunan otel veya yayla evlerinde konaklama imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca yeme içme kousunda bir sıkıntı yaşamazsınız. Yöresel yemekler ile leziz eti ve köftesi gibi yemekleri afiyetle yiyebilirsiniz. Şehitler tepesine çıkıp şehitlerimizi ziyaret edebilirsiniz. Açık bir havaya denk gelirseniz doyumsuz manzaranın tadını çıkartırsınız. Camisi ibadete uygun ve açık durumda. Market ihtiyaçlarınızı karşılayacak mekanlar mevcut. Yani yolunuz düşerse hiç pişman olunmayacak güzelliklere sahip bir yaylamız. Benim tavsiyem, gerçekten görülmeye değer yaylamızdan birtanesidir.