Print Friendly, PDF & Email
 

Kara Göl Borçka

Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’e bağlı bir ilçe olan Borçka, hiç abartısız dünyanın en güzel göllerinden biri olan Karagöl’e ev sahipliği yapıyor. Artvin kent merkezine 57 km, Borçka’ya 25 km uzaklıkta bulunan Borçka Karagöl Milli Parkı, Karadeniz’in eşsiz güzellikteki cennet bölgelerinden biri. 19. Yüzyılın başlarında yaşanan toprak kayması sonucu oluşan ve günümüzde Klaskur Yaylası (Aralık Yaylası) yakınlarında yer alan Borçka Karagöl, etrafı dağlarla çevrili bir doğa harikası tabiat parkının kalbinde konuma sahip.

Kampçıların ve karavancıların vazgeçilmez destinasyonu olan milli park yağmur ormanları ekosistemine benzer bir iklime sahip. Yoğun yağış alan ve etrafı bölgeye özgü birçok ağaç türü ile çevrili yüksek dağlarla korunaklı olan parkta yaban hayat da çok zengin. Diğer yandan sonbaharda rengarenk bir görüntü oluşturan bu eşsiz manzara fotoğraf severlerin de vazgeçilmez adreslerinden. 368 hektarlık alan kaplayan Karagöl, 5 hektarlık milli park içerisinde yer alıyor.

 

Gezi Notları

Borçka Karagöl ulaşımı kolay, yolları düzgün arabanızla rahatlıkla gidilebilecek harika bir yer. Giriş ücreti var ama çok uçuk paralar değil. Ben gittiğimde 9 lira idi. Milli park alanı içinde misafirhane var. Çok büyük bir tesis değil her zaman yer olmayabilir. Karagöle gelmeden yol üzerinde kalacak yer bulabilirsiniz. Milli park sınırları içerisinde. Arabanız için park yeri sorunu yaşamazsınız. Yemek için işletme var ama fiyatlar biraz uçuk gibi. Benim tavsiyem yol üzerindeki tesisleri kullanmak, yada yanınıza piknik malzemelerini almanız olacak. çadır kurmak için kendine güvenen arkadaşlar için de harika bir yer. Göl kenarında yürüyüş parkuru var. Parkurda turlayarak doğanın tadını çıkarttabilir, fotoğraf çekmek için eşsiz kareler yakalıya bilirsiniz. Kısacası manzarasıyla, doğasıyla, her şeyiyle harika bir yer. Şiddetle gitmenizi tavsiye ederim.