Print Friendly, PDF & Email

 Hatila Vadisi Milli Parkı

 

Hatila Vadisi Milli Parkı, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Artvin il sınırları içerisinde yer alıyor. 17,138 hektar genişliğindeki alan 1994 yılından bu yana milli park statüsünde.

Hatila Deresi ve çok sayıda yan derenin meydana getirdiği dar tabanlı vadi milli park boyunca uzanıyor. Vadideki eğim kırıklarının yarattığı şelaleler, görsel şölen yaşatıyor. Vadi yatağının derine doğru aşınması sonucunda bazı bölümlerde yamaçların eğimi yüzde 80 ile yüzde 100’e ulaşıyor.

Milli park genelinde yeşilin onlarca tonunu görmek mümkün. En ilginç özellik ise Akdeniz iklim karakterine rastlamak. 500’ü aşkın endemik bitki türünün bulunduğu milli park sahasında çok sayıda hayvan da görülüyor. Bu hayvanlar arasında ayı, domuz, tilki, porsuk, yaban keçisi, sansar, atmaca, kartal, çakal, dağ horozu, Hopa engereği ve alabalık en sık görülenlerden.

Milli park sahası içerisinde ziyaretçilerin günübirlik kamp kullanımına açık alanlar bulunuyor. Çadır, karavan ve bungalov tesislerde konaklama yapılabiliyor. Ayrıca Artvin il merkezinin yakın konumda olması konaklama alternatifi sağlıyor.

Doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi aktiviteler için oldukça uygun bir ortam sağlayan milli park yaban hayatı zenginliği, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlarıyla ekoturizm altyapısına da sahip.

Hatila Vadisi Milli Parkı, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük cam teraslarından birine de ev sahipliği yapıyor. Kaya birleşim noktasından 15 m mesafeye uzanan Hatila Vadisi Cam Terası, 7 m uzunluğa ve 7,5 m genişliğe sahip. 50 metrekare cam alana sahip seyir terası, Artvin kent merkezine 12 km uzaklıkta 490 m rakımıyla Hatila Deresi’nden de 220 m yükseklikte bulunuyor.

2016’dan bu yana, seyahat severler için Karadeniz’in cennet köşesi Hatila Vadisi Milli Parkı’nı daha da cazip hale getiren Hatila Vadisi Cam Terası, yılda yaklaşık 25 bin ziyaretçi çekmeyi başaran bir turizm merkezi.

Gezi Notları

 

Hatila vadisi Milli Parkı Artvin il merkezine 15 km. mesafededir. Artvin geneli engebeli bir araziye sahip olduğundan, özel aracınızla veya araç kiralayarak parka gelmeyi düşünüyorsanız, kent merkezinden tabelaları takip ederek, çok dar olan yollardan azami dikkat göstererek parka ulaşabilirsiniz. Parka sadece giriş ücreti veriyorsunuz.

Milli park sahası içerisinde ziyaretçilerin günübirlik kamp kullanımına açık alanlar bulunuyor. Çadır, karavan ve bungalov tesislerde konaklama yapılabiliyor. Ayrıca Artvin il merkezinin yakın konumda olması konaklama alternatifi sağlıyor.

Doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi aktiviteler için oldukça uygun bir ortam sağlıyor. Hatila Vadisi Milli Parkı, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük cam teraslarından birine de ev sahipliği yapıyor.Cam teras Hatila Deresi’nden de 220 m yükseklikte bulunuyor. Üzerinde dolaşmak biraz cesaret istiyor.  Cam seyir terası ürkütücü ve büyüleyici. Yükseklik korkunuz varsa bir daha düşünün derim.  Cam teras üzerinde gezebilmek için ayakkabınızı çıkarıp özel bir şey giydiriyorlar

Cam Terası geçtikten sonra aşağı kanyona mutlaka inin. Mesire alanı var. Ayrıca yöreye özel ürünler satılıyor.  Gezilmesi tasviye edebileceğim bir Milli parkımız.