Print Friendly, PDF & Email

Yüzen Adalar Bingöl

 

YÜZEN ADA Solhan ilçesi Hazarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasındaki Ada, o yörede yaşayan halk tarafından keşfedilmiştir. Söz konusu ada, şimdiye kadar görülmemiş bir tabiat olayına sahiptir. Bingöl-Solhan karayolunda 4.5 Km. uzaklıktadır. Yolu stabilizeden asfalta çevrilmiş olup, 1.5 km’dir. Gölün ıslahı tamamlanmış, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılmıştır.

Bingöl’ün turizmi doğa güzelliklerine dayanır. Yüzen Ada da tamamen doğaldır. Göl’ün üç tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiş düz arazi üzerinde bulunan krater göl konumundadır. Göl’ün şimdiki alanı 500 m2’den fazladır. Gölün derinliği 50 metreden fazla olduğu sanılmaktadır. Göle devamlı akıntı olduğu tespit edilmiştir. Gölün altından ve kemerlerinden giren su, gölün alt tarafından, gölden daha aşağıdan dereyi beslemektedir. Ufak ufak kaynaklar bu görüşü teyit etmektedir. Yaz ve kış aylarında su seviyesi aynı kalmaktadır.

Su tatlı ve berrak olup, herhangi bir madensel tuz ihtiva etmemektedir. Balık yetiştirmek mümkündür. Gölün ortasından hareket eden üç ada vardır. Adalar göl içinde bağımsızdır. Üstüne binildiği zaman sal gibi her tarafa ağır ağır hareket etmektedir. Adanın üzerinde 4-5 tane bodur ve dış budak ağacı mevcuttur. Çevredeki bitkiler gölün mevcut suyu ile beslenmektedir. Ada üzerinde bulunan ot kökleri sarılıcı olması nedeniyle toprak tamamen bitki kökleri ile kaynamış ve yapışmış durumdadır. Ayrıca Göl’ün ortasında bulunan adanın yapısı incelendiğinde çayır, ayrık ot ve suda yetişen çeşitli bitkilerin ada üzerinde mevcut olduğu görülmektedir.

Göl’ün çevresinde de çeşitli bitkilere rastlamak mümkündür. Yeşil alanın dışında kalan arazi gölden çok yüksektir. Çevresi meşe ve yeşil alan ile kaplıdır.

Çevre düzenlemesi yapılmış, yürüme ve yeme içme yeri bulunmaktadır. Piknik yapmaya uygun mesire alanı ve çardaklar bulunuyor. Engelli vatandaşlarımızın gezmesine uygun bir alanı var. Düz alan olduğu için gezilmesi rahat. Giriş ücreti alındığından emin değilim. Biz gittiğimizde ödeme yapılmıyordu. Sessiz, sakin ve gidilip görülmesi gereken doğal bir mucize. Not: Adaların zarar görmesini engellemek için üzerlerine çıkmaya müsade edilmiyor.

Gezi Notu 

Çevre düzenlemesi yapılmış, yürüyüş yolları ve restoranı bulunmaktadır. Piknik yapmaya uygun mesire alanı ve bungalov evleri tarzında tek odalı kapalı çardaklar bulunuyor. Bu alanlar hafta içi ve hatfa sonları farklı ücretlerle kiralanabiliyor, gecelemek için kullanılmıyor. Restoran işletmecileri yakınıdaki köy sakinleri. Sıcak soğuk içecekleri ve değişkenlik gösteren sıcak yemek menülerini bulabilirsiniz. Yeterince büyük olan otoparkı mevcut. Seyir terasından tüm alanı görebilirsiniz. Engelli vatandaşlarımızın gölün çevresini gezmesine uygun bir alanı var, seyir terasına çıkmakta sıkıntı yaşanabilir, merdiven yükseklikleri çok yüksek değil fakat mesafesi biraz uzun.  Giriş ücreti alınmıyor, Yediğiniz içtiğiniz ve kiraladığınız çardağın ücretini ödüyorsunuz. Adaların çevresi kapatılmış ve korumaya alınmış durumda. İnternetde gördüğünüz resimlerdeki gibi üzerine çıkılmasına müsade edilmiyor. Yazın en sıcak zamanında çevresindeki arazilerin kupkuru olduğu günlerde bile alan yemyeşil. Dip kısmından kaynadığı için yeşilliğini muhafaza edebiliyor. Çocuklar için oyun alanı ve kızılayın kurduğu konteyner umumi tuvaleti var. Yolu ulaşımı kolay. Gidilip görülecek güzelliklerimizden sadece birtanesi. Tavsiye ederiz.